CAVALIER KING CHARLES SPANIEL - URODZONY ARYSTOKRATA




Cavalier king charles spaniel to sympatyczny pies rodzinny. Ma umiarkowany temperament, jest wesoły, żywy i całkowicie pozbawiony agresji. Lubi być rozpieszczany. Zwykle jest otwarty i pewny siebie, ale zdarzają się także osobniki nieśmiałe (nie mogą być jednak nadmiernie lękliwe czy nerwowe).


Ufność i przyjazny stosunek do świata mogą wpędzić go w kłopoty, dlatego trzeba pilnować, aby nie spotkała go krzywda, np. ze strony obcego psa.

Te niewielkie, wyjątkowo łagodne, cierpliwe i chętne do zabawy czworonogi uchodzą za idealnych kompanów dzieci. Lepiej nadają się jednak dla nieco starszych pociech. Kilkuletnie maluchy trzeba najpierw nauczyć delikatnie się z nimi obchodzić.

Cavalier jest wrażliwy, mocno się przywiązuje i nie znosi samotności. Jeśli właściciel dużo czasu spędza poza domem, powinien zapewnić mu towarzystwo – najlepiej psa tej samej rasy. Choć czworonóg ten potrafi też żyć w zgodzie z kotem, królikiem czy papugą.

Niewątpliwą zaletą tych niewielkich psów jest łatwość, z jaką przystosowują się do nowych warunków – można je wszędzie z sobą zabierać. Będą szczęśliwe, wiodąc zarówno aktywne, jak i spokojne życie. Na spacerach tryskają energią, a w domu chętnie wylegują się na kanapie.

Cavaliery są mało hałaśliwe, ale jeśli mają do dyspozycji ogród, zwykle wykazują silniejszy instynkt terytorialny i częściej szczekają.

W dawnych czasach miniaturowe spaniele wykorzystywano do polowań na drobne ptactwo – pełniły rolę aporterów i płochaczy. Dzięki miłemu usposobieniu i efektownemu wyglądowi stały się też ulubieńcami arystokratów. Współcześni przedstawiciele rasy to głównie psy do towarzystwa, choć nie zatraciły one zupełnie instynktu myśliwskiego.


Nadają się do uprawiania niektórych sportów – doskonale radzą sobie na torze agility, można ćwiczyć z nimi obedience czy taniec z psem. Sprawdzają się w dogoterapii – mogą pracować z dziećmi z niewielkim stopniem upośledzenia i jako psy wizytujące w szpitalach, hospicjach czy domach opieki.



Cavalier to pojętny uczeń, jeśli tylko postępuje się z nim łagodnie, a ćwiczenia sprawiają mu przyjemność. Należy być konsekwentnym, uzbroić się w cierpliwość i nie oczekiwać natychmiastowych rezultatów ani bezwzględnego posłuszeństwa w każdej sytuacji.

W wypadku tej rasy świetnie sprawdza się kliker – można za jego pomocą nauczyć psa nie tylko podstawowego posłuszeństwa, ale również sztuczek. Cavaliery to łakomczuchy, ulubiony smakołyk będzie więc dla nich dodatkową zachętą.

Ostre traktowanie może spowodować, że cavalier straci właściwą sobie radość życia. Nie oznacza to jednak, że należy mu na wszystko pozwalać. Choć jest z natury uległy, to zbytnią pobłażliwość właściciela szybko wykorzysta.

W ruchliwych miejscach psa tej rasy powinno się prowadzić na smyczy, bo młody, niesforny lub czymś przestraszony może pobiec przed siebie i nie zareagować na wołanie.

Z cavalierem poradzi sobie nawet początkujący właściciel. Pies ten umie dostosować się do każdych warunków i zaakceptuje taką ilość ruchu, jaką będziemy w stanie mu zapewnić.

Nadaje się zarówno dla ludzi lubiących aktywny, ale niezbyt forsowny wypoczynek, jak i dla rodzin z dziećmi czy dla osób starszych.



Komentarze