Shar pei to indywidualista o niepowtarzalnym wyglądzie i charakterze. Bywa zarazem uparty i posłuszny, wylewny i pełen rezerwy. Ma umiarkowany temperament. O jego dobrym samopoczuciu decyduje bliski kontakt z właścicielem. Jest psem jednego pana, choć przywiązuje się też do całej rodziny. Dobrze dogaduje się z dziećmi, jest łagodny i chętny do zabawy. Poleca się go raczej dla starszych pociech, maluchy trzeba nauczyć odpowiednio się z nim obchodzić.
Odważny, nieprzekupny i nieufny wobec obcych przedstawiciel tej rasy świetnie się sprawdza w roli stróża. Jest przy tym mało hałaśliwy, a zaniepokojenie okazuje, fukając, czyli gwałtownie wydmuchując powietrze przez nos.
Shar pei może mieszkać z innymi psami (preferuje towarzystwo przedstawicieli własnej rasy), ale ponieważ ma mocną osobowość, nie podporządkuje się im. Ze względu na silny instynkt terytorialny zażarcie pilnuje swojego kawałka trawnika, więc zdarza się, że popada w konflikty z obcymi pobratymcami. Czasami zabawa czy zwykłe przepychanki przeradzają się w bójkę. Jest przy tym bardzo pamiętliwy, jego wrogiem zostaje się na całe życie.
Przedstawiciel tej rasy lubi spacery i aktywny tryb życia, ale nie ma też nic przeciwko wylegiwaniu się przez cały dzień na kanapie. Może towarzyszyć właścicielowi podczas joggingu czy jazdy na rowerze, jednak trzeba pamiętać, aby nie zmuszać do takiego wysiłku zwierząt w okresie rozwoju.
Pierwotnie shar pei był psem pracującym. Wykorzystywano go do polowania na dziki i antylopy, jako psa stróżującego w gospodarstwach i pasterskiego do pilnowania stad. Krzyżówki shar pei brały także udział w nielegalnych walkach psów. Obecnie przedstawiciel tej rasy to głównie towarzysz rodziny.
Shar pei lubi jak kot chodzić własnymi drogami i jest mało podatny na szkolenie. To pies niezależny i samodzielny. Uda się go dobrze wychować, pod warunkiem że rozpoczniemy naukę we wczesnym wieku szczenięcym (np. w psim przedszkolu), wykażemy się konsekwencją, stanowczością i cierpliwością. Ważne jest nauczenie pupila wracania na komendę.
Shar pei chętnie wykonuje polecenia, jeśli widzi ich sens. Wielokrotne powtarzanie tych samych ćwiczeń szybko go nudzi, a wówczas przestaje zwracać uwagę na właściciela. Przedstawiciel tej rasy nie toleruje ostrego traktowania, dlatego szkolenie powinno się opierać na nagrodach i pochwałach.
Choć szczenięta wyglądają jak pluszowe maskotki, to potrafią postawić na swoim. Wymagają łagodnego traktowania, ale nie można im na wszystko pozwalać. Ważna jest prawidłowa socjalizacja malucha – należy stawiać przed nim nowe wyzwania, zabierać go w różne miejsca, umożliwić kontakt z ludźmi i pobratymcami. Jednak ze względu na stawy nie powinno się pozwalać mu na zbyt intensywny ruch, skoki, bieganie po schodach czy po śliskich powierzchniach.
Shar pei lubi pogonić za kotem czy ptakami, dlatego w mieście lepiej nie puszczać go luzem. W obcym miejscu może być z kolei nadmiernie pobudzony i nie reagować na wołanie. Jeśli więc chcemy, aby zażył swobodnego ruchu, wybierzmy się z nim w bezpieczny i znany mu teren.
Shar pei to wrażliwy i oddany pies rodzinny. Łatwo się przystosowuje do każdych warunków, ale wymaga cierpliwości i konsekwencji w wychowaniu. Osobom, które wcześniej nie miały czworonoga, można polecić suczkę tej rasy. Samiec ma silniejszą osobowość i potrzebuje doświadczonego właściciela.
Komentarze
Prześlij komentarz